Megmondja az algoritmus, melyik étteremben rontjuk el a gyomrunkat
2016. március 15. 12:00
Egy okos alkalmazás twitteres üzenetek alapján azonosítja az ételmérgezésre leginkább esélyes éttermeket.
2016. március 15. 12:00
p
0
0
0
Mentés
Nemezis nemcsak a bosszú istennője, hipotetikus csillag, litván falu, Agatha Christie vagy Isaac Asimov regény, a tizedik Star Trek mozi, hanem most már egy alkalmazás is ezt a nevet viseli, egész pontosan nEmesisnek hívják.
A Rochester Egyetemen fejlesztették, és gépi tanulással igyekszik a minimumra csökkenteni az ételmérgezés kockázatát. Természetesnyelv-feldolgozó módszerrel és mélytanulással (deep learning) azonosítja az ezzel kapcsolatos tweeteket (Twitter üzeneteket), amelyeket utána helyalapú címkézéssel (geotagging) éttermekhez rendel. Ezeket az éttermeket potenciális hotspotként jelöli meg.
Az alkalmazás New York Cityben 2012 végén és 2013 első hónapjaiban írt közel 4 millió üzenet elemzésén alapul. Az elemzés után Las Vegasban a város egészségügyi szervezeteivel együttműködve tesztelték. Három hónap alatt napi átlagban 3600 felhasználó 16 ezer tweetjét tanulmányozták, majd listát készítettek a legsürgősebben ellenőrizendő éttermekről.
„A helyhatóságnak minden reggel adtunk egy listát azokról a helyekről, ahol valami nem stimmelt, és mehettek ellenőrzésre” – nyilatkozta az akkor még a Rochester Egyetemen kutató Adam Sadilek.
Az alkalmazás eredményeként a felmérés ideje alatt 9 ezerrel kevesebb ételmérgezés történt, és 557-tel kevesebb személyt szállítottak kórházba.
Sosem volt még ilyen egyszerű kijátszani rendszereket, mint az MI megjelenése óta – és ez alapjaiban rengetheti meg többek között a globális pénzügyi biztonságot. A bűnözők már most is hatékonyan alkalmazzák a mesterségesintelligencia-eszközöket, miközben a pénzügyi ellenőrző rendszerek többsége még mindig a jelenlegi – nem pedig a közelgő – fenyegetésekre van felkészítve.
A szövetség tagállamai 2035-ig GDP-jük 5 százalékát fordítanák védelmi célokra, ezzel minden korábbi kötelezettségvállalást felülmúlva. A bejelentés politikai üzenete egyértelmű. De vajon a számháború mögött valódi kapacitásbővítés húzódik, vagy ez pusztán egy szimbolikus gesztus a szövetség kohéziójának demonstrálására?
p
1
1
5
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!